Akce - Kalendář

Přihlášení účtem

03.JPG 1.jpg 04.JPG 0003.JPG 0005.JPG 0004.JPG 07.JPG 001.JPG 0002.JPG

Listopad 2015

Akce mohelnických skautů v listopadu 2015

Začátek listopadu naše kluky nachytal v Plzni, kde společně trávili podzimní prázdniny. Ubytovali jsme se v klubovně našich kamarádů, vodních skautů z Plzně, a odtud podnikali výpravy do okolí a různě zajímavě prožívali čas. Navštívili jsme místní zoo, nezapomněli ani na plavání v bazénu, skamarádili se s místními dinosaury a klukovská srdce se vyřádila v Techmánii, kde si mohli vyzkoušet natočit vlastní film, vyzkoušet nejrůznější filmové a technické triky, osahat si a vyzkoušet nejrůznější přístroje od malé hračky až po lokomotivu. Kluky jsme pak večer museli z Techmánie tahat skoro násilím, tak se jim tam zalíbilo. Škoda jen, že ta Plzeň je od nás trochu z ruky, jinak bychom sem rozhodně rádi jezdili častěji!

Druhou sobotu v listopadu jsme strávili namáčením našich těl v olomouckém akvaparku. Účast našich zvláště menších členů byla celkem hojná, hodně jsme si pohráli i s podvodní kamerou a natáčeli si průjezdy tobogánů. Jen musíme ještě několik našich malých vlčat naučit lépe plavat, aby nám pak na jaře na vodě nedělali ostudu.

Listopad byl nabitý akcemi, další víkend už zájemci trávili v Moravské Třebové na bojovce ze Středozemě, kde svedli boje nejen se zlými skřety, ale hlavně se tu potkali s několika dalšími skautskými oddíly z Moravskotřebovska a Jevíčska. Tato hra probíhala hlavně po setmění, proto na ni mohli jet pouze starší členové našeho oddílu, což těm mladším bylo trochu líto. Ale oni brzo dorostou! Naši zástupci se tu ve velké konkurenci rozhodně neztratili. V místních Stínadlech se klukům moc líbilo, rozhodně se sem ještě někdy podíváme, je tu toho hodně na objevování!

Poslední listopadový víkend jedeme na chalupu k Chocni. Máme to tu moc rádi, naši kamarádi nám zde půjčují svoji chaloupku, do které se vždy v pohodě vlezeme. Teď nás bylo méně, protože spoustě kluků se to nehodilo, nebo je nepustili rodičové, kterým se zdá, že v tom skautu trávíme nějak moc času. Ale když nás to tam tak baví! Na chalupě jsme zahájili novou oddílovou etapovou hru. Stali se z nás argonauti. Kdo zná řecké pověsti, ví, že to byli bájní mořeplavci, kteří kdysi dávno v antických časech hledali mocné zlaté rouno. A my se vydáme po stopách Jásona a jeho druhů, samozřejmě jen jako a ve hře. Na chalupě jsme si v sobotu udělali skvělý oběd ve formě pečených kachen se zelím a knedlíky (zdejší pec k takovému pečeníčku přímo vybízí), také se jako správní námořníci naučili pořádně uzly a v uzlování poměřili síly v boji proti času. Odpoledne jsme strávili venku v lese, hledali jsme různé výzvy a pokoušeli se je splnit (a naprostou většinu jich i splnili). On každý nedokáže vylézt na strom, k tomu navíc přeskočit na jiný a pak se po větvích svézt jako po tobogánu! Ale my ano. Po setmění jsme prošli modrým portálem na jedno velmi strašidelné místo a dokázali svoji statečnost. I když jsme se rozhodně báli, ale odvaha to je přece překonání strachu, ne? Moc nás doba strávená na chaloupce a kolem ní bavila, škoda jen, že to uteklo tak rychle.

V prosinci nás čeká čertovská schůzka, naši zástupci pojedou do Vídně pro Betlémské světlo, na chaloupku k Chocni se vrátíme na třídenní vánoční výpravu a pak ve středu 23. prosince budeme na náměstí v Mohelnici rozdávat Betlémské světlo všem lidem dobré vůle. Možná třeba právě vám!

Leden 2016

Lednové akce mohelnických skautů

Do nového roku jsme vstoupili s velkým očekáváním, jak se podaří zapojit nováčky do skautského dění. Někteří z nich totiž navštěvují celkem pravidelně středeční schůzky, ale na výpravy se jim příliš nechce. Někteří postupem času přestali chodit úplně, skautská činnost zkrátka není pro každého.

Na družinovkách si stále hodně hrajeme, ale taky se učíme věci, které jsou pro skautskou budoucnost našich členů důležité a které si pak mohou ověřit právě na skautských výpravách. V lednu jsme jim uprostřed největších mrazů nabídli výpravu do nádherných foglarovských roklin poblíž Grygova u Olomouce. Možná právě to počasí dost odradilo některé kluky a raději zůstali doma za pecí či za monitorem počítače, kde sní o dobrodružství, která jiní zažívají právě s námi. Kdo by to řekl, že v zimě může být zima, že jo?

Mrazy ovlivnily i jízdu vlaků, kterými jsme se dopravovali, v Olomouci jsme málem nestihli spoj a dost nás zpomalilo i to, že si jeden z brášků zapomněl v předešlém vlaku batoh. Naštěstí se vše v dobré obrátilo a my se záhy objevili na zledovatělých silnicích a silničkách kolem Grygova a mířili k cíli naší pouti.

Byla to ohromná švanda, kdy se místy nedalo jít a museli jsme vytáhnout jiné formy pohybu jako je sjíždění po zadku nebo klouzání. Foglarovy kotliny jsou nádherné, je to spousta kopečků a propadlin, ve kterých se člověk klidně může i ztratit. My se nejen neztratili, dokonce jsme našli i místní kešku a přes neposkvrněné bílé pláně táhli k lesu na obzoru, který jsme chtěli také prozkoumat. Zde jsme si rozdělali oheň, což v současném počasí byl zapeklitý oříšek, opekli si buřty, ohřáli promrzlé končetiny a vydali se zpět ku vlaku, protože cesta na ledu byla sice plná legrace, ale také nijak rychlá. Koulovali jsme se, bruslili na silnici, stihli jsme postavit i velkého sněhuláka a včas dorazit na nádraží. Byla to velká zkouška pro některé naše nováčky, kterou ale všichni v pořádku zvládli.

Na středečních schůzkách se pak více věnujeme uzlování, byly bychom moc rádi, kdyby tuto skautskou dovednost naši kluci měli pořádně zažitou. A protože máme rádi i zpěv a hru na kytaru, na některých schůzkách přidáváme i tuto dovednost, dokonce jedeme v závěru ledna na třídenní hudební výpravu na chaloupku u Svatého Jiří, abychom zde mohli utužit své muzikantské dovednosti a naučili se nové písničky. V rámci této víkendové akce si kluci zkouší i zimní Wolfmanévry, kdy jsou pod rouškou tmy zavezeni na jedno hodně opuštěné místo se šátky na očích a musejí se pak nepozorovaně vrátit na chalupu. Zvládli to v pořádku, i když první pocit, kdy si sundali šátek, byl prý dost matoucí, neboť byli uprostřed vypuštěného bazénu jednoho starého opuštěného koupaliště …

V únoru naše aktivity neutuchají, dál se budeme snažit zapojit nováčky do všeho našeho dění a přesvědčit jejich rodiče, že už to nejsou žádné bábovky, ale kluci lačnící po dobrodružství. Takové v oddíle právě chceme, takové u nás rádi vítáme. Pokud nějaké takové znáte, určitě jim ukažte cestu k nám. Nekoušeme a kluci zde získají kamarády možná na celý život. Scházíme se každou školní středu od 16 hodiny ve vilce naproti Obchodní akademie na Olomoucké ulici.

Akce v únoru 2016

Skautské akce v únoru

Počasí jsme měli jako na houpačce, jednou byl sníh, podruhé krásné jaro, nic pro dlouhodobé plánování výprav. Abychom vyšli vstříc rodičům malých kluků, kteří se obávají pouštět je na vícedenní akce, uspořádali jsme v únoru dvě skautské jednodenky.

Ta první vedla na rozhlednu nad Šumperkem, na Háj. V naší historii sem vedla jedna z našich vůbec prvních výprav a starší kluci na ni rádi dodnes vzpomínají. Bohužel jsme se s datem výpravy trefili do počátku jarních prázdnin, navíc počasí nebylo zrovna jarní, drobně pršelo a vůbec bylo škaredě. Snad i proto se na srazu objevila pouze třetina oddílu, rovný tucet. Ale počasí nepočasí, jeli jsme. A dobře jsme udělali. Už při výstupu z vlaku v Šumperku přestalo pršet, po cestě se začaly objevovat potůčky vody, taková jasná předzvěst, že jaro letos určitě přijde dřív. Hrajeme různé hry, smějeme se a pěkně to ubíhá. Před vrcholkem dokonce svedeme i sněhovou bitvu, což nám umožnil kousek sněhové přikrývky na severní straně Háje. Rozhledna je bohužel zavřená, kolem nás krom zbytků zimy leží i mlžný opar, tak asi není divu. Posvačíme a vzhůru dolů, tedy ne úplně, protože jdeme přes Chocholík na Bludovský hrad a až pak do Bludova na nádraží. To už nevydrželo sluníčko, roztrhalo mraky, aby se na nás pořádně podívalo. Iluze jara byla dokonalá. Na vlak jsme přišli včas a doma mohli pak vyprávět, kde všude jsme byli, co jsme viděli a jak to bylo senza.

O dva týdny později jsme strávili nedělní odpoledne na výpravě kolem moravičanských bagrů. To už nás bylo víc, přece jen už nebyly ty prázdniny. Pětadvacet brášků a dvě fenky se prošli probouzející se přírodou tak nám blízkou. Mnozí z nás už přivírali oči a představovali si, jak to bude fajn, až se zde zase budeme moci koupat, plachtit či jen tak dovádět na lodích. Některé to vyburcovalo dokonce natolik, že se i vykoupali teď a stanovili tak nový oddílový rekord, první jarní koupel už na sklonku února. Úplně jsme koukali, jak nám tu bobři hezky „uklízeli“, někde to vypadalo, jakoby porostem projel tank. Řeka Morava si to jarně valila na Olomouc a my se těšíme, jak už za pár týdnů nasedneme na její hřbet a slavnostně ji tak otevřeme nové vodácké sezóně. Nazpět jsme museli kousek po silnici, ale taky jsme to zvládli, jen řidiči trochu koukali, kde se ten dav vzal.

V březnu nás čeká rádcovský kurz, kde se naši starší kluci na svazové víkendovce u přehrady Smolná naučí hodně nových a v oddíle použitelných věcí, pak přijde už všemi tak toužebně očekávané Otevírání Moravy a splutí do Litovle či ještě kousek dál. A samozřejmě každou školní středu odpoledne se stále scházíme na pravidelné schůzce v naší klubovně na Olomoucké ulici 58. Těšíme se na každé takové setkání, protože je nám zde dobře a zažijeme spoustu legrace!

Akce v prosinci 2015

Akce skautů v prosinci

V předvánočních týdnech jsme si nejdříve na schůzce zahráli na čerty a v tradiční Čertovské akci si užili dobrot, které jsme dostali za nejrůznější hry. Pak už začaly náročnější věci. V sobotu 12. 12. 2015 naši zástupci vyjeli do Vídně, kde pro město Mohelnici a okolí vyzvedli Betlémské světlo. Tato výprava se klukům moc líbila, hlavně i proto, že se jim podařilo vyfotit se s Dítětem světla, chlapcem, který Světlo předával vlastně celému světu. Ve vídeňském kostelu se při této příležitosti sešlo 2500 skautů z mnoha zemí nejen Evropy ale i z USA. Na tomto místě chceme poděkovat rodině pana Peškara, kteří nám cestu do Vídně umožnili, neboť tradiční dopravce Dan je stále nemocen.

O týden později již míříme do Chocně, kde na chalupě našich trampských přátel slavíme oddílové Vánoce. Ve stejném termínu naši zástupci předávají Betlémské světlo v Podolí u Mohelnice. Na chalupě si pod stromečkem přejeme vše dobré a předáváme drobné dárky, moc se tu všem líbilo. Také jsme zde odehráli další část naší dlouhodobé hry Argonauti.

Den před Štědrým dnem předáváme Betlémské světlo na náměstí v Mohelnici všem lidem dobré vůle, kteří si pro něj přišli. Sešlo se nás tu poměrně dost, i když někteří z nás již odjeli s rodiči na zimní dovolené. Jsme moc rádi, že si každý rok pro Světlo chodí víc a víc lidí. Tradičně jsme přinesli Světlo i k Mohelnickému betlému a jako první viděli v akci jeho další nové krásné figurky. Moc zajímavé vyprávění nám zde opět podal pan Nenkovský a navštívila nás i mohelnická televize. Děkujeme.

Pak už jsme si popřáli krásné Vánoce i Nový rok a vyrazili ke svým domovům. Další schůzku máme až ve středu 6. ledna, pak hned v sobotu celodenní výpravu. Nepolevujeme, plujeme dál.

Září ...

Vzhledem k vážnému onemocnění našeho oddílového vůdce a studijním povinnostem jeho zástupců jsme odložili začátek skautského roku až na polovinu září. Přesto jsme toho stačili stihnout docela dost.

Naše středeční schůzky ožily nadšenými malými nováčky. I když máme docela velkou klubovnu, najednou praská ve švech. Vždyť najednou nás je přes čtyřicet, to se mají vedoucí co ohánět, aby takovou masu zabavili. Ale oni to zvládají docela hravě.

Nemocný Dan alespoň vypomáhá s administrativou, vybírá přihlášky a učí kluky uzlovat. Vydrýsek a Hejkal vedou schůzky venku na hřišti, snaží se všechny naučit skautským hrám, jejichž cílem je nejen dostatečné vybití přebytečné energie, ale i vedení ke skautské rytířskosti a férovosti. Zdárně se mu snaží v tom pomáhat i starší odchovanci oddílu Pejsek s Padáčkem.

Pokud počasí ukáže svou nevlídnou tvář, nacpeme se všichni do klubovny, i zde umíme kluky zabavit a naučit je spoustě zajímavým dovednostem. Samozřejmě si zahrajeme i dost prima her, při kterých se smějeme na celé kolo.

Vzhledem k našemu pozdějšímu startu jsme málem nestihli oslavy 80 let skautingu v Lošticích. Bohužel spousta našich brášků už měla na prodloužený víkend s rodiči domluvený program, tak jsme se do Loštic vydali pouze v menším počtu. Přesto ti, kteří zde byli, nelitovali. V sobotu odpoledne jsme si zahráli velkou skautskou hru, kdy jsme byli rozděleni do několika družstev a společně s ostatními loštickými skauty pobíhali po jejich městečku, hledali skryté kontroly a plnili zde zapeklité úkoly. Dokonce náš Hrbolek při jednom z nich navštívil dno kašny na náměstí a pište si, že bylo docela mokré. Na závěr si všichni v tom větrném dni zahráli na archeology a vypátrali v lese u Borové chaty skrytý poklad, který si následně poctivě rozdělili.

Druhý den jsme do Loštic vyrazili znovu, byl o něco slavnostnější, vztyčovala se vlajka, zpívala skautská hymna, pak se v klubovnách prohlíželi časopisy a historická videa, venku jsme si mohli zahrát různé hry a pozřít spousty pochutin, které připravily skautské maminky. Bylo to moc pěkné, na závěr jsme všichni dostali památeční placky, které jsme si hned pyšně připevnili na své skautské košile. Moc se nám zde líbilo, děkujeme, skautští přátelé z Loštic!

Ve volných dnech se také scházíme v loděnici u Bagru, kde testujeme naši novou plachetnici, docela nás znovu posedlo kouzlo napnuté plachty a zvuk řezání vln. Škoda, že léto už končí a podzim neslibuje zrovna teplou vodu.

V říjnu nás čeká velké výprava do Plzně za našimi vodáckými kamarády. Budeme o podzimních prázdninách hosty jejich klubovny na břehu řeky Mže a odtud vyrážet za dobrodružstvím. Okolí tohoto města k tomu přímo vybízí …